سه شنبه, 18 مرداد 1401
صفحه نخست  /  درباره ما

درباره ما


سالن اصلی نگارخانه مینا

گالری مینا به مدیریت مینا رزازی در سال 1384 با مجوز شماره 1614/144 مورخ 5/6/1384 وزارت ارشاد در خیابان پاسداران، گلستان دوم شماره 120 موجودیت یافت و فعالیت فرهنگی­ش را با هدف توسعه و رشد خلاقیت و توسعه­ ی هنر اصیل به ویژه تشویق هنرمندان جوان،  با به­ کارگیری روش­های زیرآغاز کرد:
 • فراهم نمودن زمینه مناسب برای حضور هنرمندان
 • برقراری تسهیلات برای برگزاری نمایشگاه­ها و همایش­های هنری
 • برگزاری کارگاه­های آموزشی هنرهای تجسمی با استفاده از اساتید صاحب ­نام
نگارخانه در بدو امر به معرفی هنرهای مردمی توجه بیشتری نشان داد و چند نمایشگاه در زمینه­ ی نقاشی قهوه خانه برگزار نمود. سپس با فعالیت در زمینه­ ی هنرهای تجسمی مدرن به برگزاری نمایشگاه ­هائی از اساتید و هنرمندان جوان اقدام کرد که از آن جمله میتوان به برگزاری نمایشگاه کاریکاتورهای کامبیز درم بخش و آب مرکب­های امیر محمد قاسمی زاده و نقاشی و لیتوگرافی ناصر اویسی، نمایشکاه گروهی دیوان شرقی- غربی آثاراساتید نقاشی، نمایشگاه آثار تصویرگران گروه کتاب آبی اشاره نمود.

مینا رزازی به سال 1330 در ارومیه زاده شد. پس از اخذ لیسانس مدیریت اداری،  با انگیزه خدمت به هنر معاصر به تاسیس نگارخانه مینا مبادرت کرد که تا امروز ادامه دارد.

گالری در دوران فعالیت هنری خود، جدا از فعالیت فرهنگی به خدمات اجتماعی نیز می­ پردازد و با برگزاری نمایشگاه­های جمعی به ­نفع نیازمندان و آسیب دیدگان تلاش دارد تا بخشی از دین خود را به هم­وطنان ادا نماید. در این باب، آخرین نمایشگاه در آبان ­ماه 1392 با شرکت 60 هنرمند و ارائه­ ی تعداد 212 تابلو در برج میلاد تهران بوده که درآمد حاصله به سازمان مربوط تقدیم شده است.

هدف و برنامه­‌ی نگارخانه مینا

گالری مینا برآن است تا در دوره­ی جدید فعالیتش، به­ گونه ­ای روشمند و پویا در فضای هنرهای تجسمی معاصر ایران بکوشد و در غنی­ تر کردن آفرینه ­های هنری پیشرو و حمایت از هنرمندان کشور، سهمی شایسته و موثر داشته باشد.

گالری مینا، چون هر نگارخانه­ ی پیشرو در این حرفه، به متعادل کردن دو کفه­ ی فرهنگی و اقتصادی هنر ملتزم است، بنابراین وظیفه­ ی فرهنگی ­اش با شناختن و شناساندن هنرمندان جوان، ترویج هنر نوآورانه­ی سنتی وآزاد که در کشور تولید شده­ اند، توجه و حمایت از کلیه ­ی دستاوردهای با  ارزشی که فرهنگ تصویری معاصر را غنا می ­بخشد، در عین حال بازشناسی و نکوداشت هنرمندانی که سهمی در تاریخ هنر کشور داشته ­اند، یاری­گر رشد متوازن نیروهای موثر کارآمد در فضای هنرهای تجسمی کشور است.

بنا به وظیفه ­ی اقتصادی، همسو با گرایش­ های سنجیده در متن اقتصادِ هنرهای تجسمی، وظیفه دارد با معرفی آثار هنرمندان و تشخیص جایگاه آنان،  به فروش و ترویج آثار ایشان اقدام کند، که این­ همکاری اقتصادی،  هنرمندان را قادر می­سازد تا با درآمد ناشی از فروش آثار خود از طریق گالری، فعالیت حرفه­ای­شان را پی گیرند.

برای رسیدن به این اهداف، برنامه­ های زیر در دستور کار قرار دارد:

 1. نمایش مستمر و آگاهانه­ی آثار خلق شده در متن هنرهای تجسمی معاصر کشور،
 2. شناختن و شناساندن فعالان اصلی هنرِ مدرنِ ایران با تکیه بر کوشندگان حاضر و توجه به استادان هنر مدرنِ صد ساله­ی اخیر به­عنوان تاریخ و پشتوانه­ی فعالیتِ امروزِ هنر، 
 3. توجه به جریان­های شناخته و ناشناخته­ی هنرمندان شهرستانی و نمایش نمونه­هایِ جامعِ آثار هر شهر و منطقه و منحصر نکردنِ فعالیتِ هنرِ مدرن به پایتخت،
 4. محدود نبودنِ نمایش­های گالری به یک گرایش و شیوه­ی خاص، اعم از فیگوراتیو و آبستره و مانند آن. نمایشگاه بر ارائه­ی آثار مدرن متمرکز خواهد بود،
 5. حمایت از جوانانِ مستعدی که به هر روی جائی برای عرضه­ی آثار خویش نیافته­اند،
 6. کمک به حرفه­ای شدنِ هنرمندان از طریق ارائه­ و فروشِ آثار و تدارک ضوابطی که اثر هنری جدا از ارزش­های فرهنگی­اش بتواند برای خریدار نوعی سرمایه گذاری اقتصادی نیز محسوب شود.

توضیح این­که:

 1. با قرار گرفتن آگاهانه در متنِ فعالیت­های هنرهای تجسمی کشور، به­ویژه دست­آوردهای هنرِ مدرن، گالری تاکید دارد که گرایش­های گوناگونِ هنر معاصرِ ایران را بشناساند و به نمایشِ آثاری که توسط استادانِ شناخته شده و نوآورانِ پویا و نوخاستگانِ مستعد پدید آمده­اند همت گمارد، آزاد منشانه به تمامیِ گرایش­ها و دستاوردهای سنجیده و ارزشمندی که در هنرِ معاصر ایران خلق می­شود توجه کند و در حد مقدور به رنگارنگیِ افقِ گسترده­ی هنرِ معاصرِ ایران وفادار بماند و بر آن رنگی بیفزاید. بدیهی­است معیارهای اصالت از دلِ خودِ آثار فراهم  می­آید و هنرمندانِ پیشرو و نو اندیش، خود عیارِ ارزیابی­ها را به­دست می­دهند. طبعا گالری ترجیح می­دهد تا بیشتر به آثاری بپردازد که نوآورانه و کاشفانه به غنای هنری و فرهنگیِ این کشور می­افزایند و با این پشتوانه جائی در قلمرو بومی و سپهر نقاشی دنیا می­جویند.   
  گردانندگان گالری می­دانند که هنر پدیده­ای ایستا نیست، پس از هر نوع آفرینشگریِ اصیل و نوآوریِ پویا استقبال می­کند. تشخیصی نوآوریِ خلاق از تفنن­های بی­پایه برای اهل هنر چندان دشوار نیست، با اینهمه، مدیرِگالری  و مشاوران همکار، امیدوارند در ارزیابی­ها و انتخابِ آثار و گزینش ِ هنرمندانِ تازه، هشیار بمانند و آزاداندیش باشند و راه را برای تنفس آینده هموار کنند.
 2. بازشناسیِ هنرمندانی که فرهنگِ هنرهای تجسمیِ مدرنِ ما را در این صد سال سامان داده­اند، در کنارِ شناختن و شناساندنِ هنرمندانِ جوان، ترکیبی آرمانی می­سازد که به پویائی و رشدِ همگونِ فرهنگی یاری می­رساند. گالری به ریشه­های هنرِ مدرنِ ایران توجه دارد و مایل است که گنجینه­ی محمودخانِ صبا و صنیع­الملک را در نمایشگاهی ویژه عرضه کند، گهگاه به نمایشِ نمونه­های درخشانِ هنرِ معاصرِ ایران از صدیقی و پزشک نیا و هنرمندانِ دوره­ی خروس جنگی و سقاخانه و تجربه­های سوررئالیستیِ ایران و هنرمندانِ جامعه­گرا بپردازد، اما همتِ خود را بیشتر معطوفِ ارائه­ی هنرِ جاری کشور و تولیدِ خلاقِ نسل­های فعالِ فعلی خواهد کرد که نمایان­گرِ وضعیتِ فعلیِ فرهنگ کشورند. هدف گالری، ثبتِ سیرِ تحولِ هنرِ امروزِ ایران در متنِ تداومِ فرهنگِ ایرانی برای معرفی به جهان است.
 3.   پیداست که هنرِمعاصرِ ایران منحصر به فعالیت­های هنرمندانِ پایتخت نشین نیست. شناسائی هنر و هنرمندانِ استا­ن­هائی چون کاشان و تبریز و شیراز و مانند آن­ها و ارائه­ی نمایشگاه­های فردی و جمعی از دستاوردهای آن­ها ضروری و عملی است.
 4. اگرچه گالری برای ممتاز و متخصص شدن در یک زمینه کوشاست و با برنامه­ی تدوین شده گرایشِ بیشتری به نمایش آثارِ فیگوراتیو دارد، لکن تجربه­های آفرینش­گرایانه در زمینه­های متفاوت را نیز پذیرا خواهد بود و از هر شیوه که به درکِ درست­ترِ بیننده از وضعیتِ موجودِ کشور و ظرفیتِ فرهنگیِ امروزِ ایران مدد می­رساند، بهره می­جوید.
 5. جوان راه را می­گشاید اگر تکیه بر میراث بشریِ پیش از خود داشته باشد. جوانی منحصر و محدود به سن و سالِ جوان نیست، بلکه حاویِ فکرِ جوانِ پیشتاز است. وظیفه­ی گالری شناساندن جوانان و حمایتِ آنان است تا راه را هموارتر طی کنند. دشواری وظیفه در شناختِ فکرهای تازه و پویاست و ادعایش هم چندان آسان نیست.
 6. امیدواریم در ارائه­ی نمایشگاه­ها به ضوابطی که لازمه­ی فعالیتِ حرفه­ای گالری است پای­بند باشیم. انتخاب هنرمند و تصدیقِ کار او (مشتمل بر ارزش معنوی و بهایِ مادیِ آن) از سوی یک گالری، این اعتماد را به خریدار می­دهد که کالائی معنوی و در عینِ حال مالی را در اختیار دارد که می­تواند علاوه بر لذت بردن از آن، در صورتِ لزوم آن را به بهائی افزون­تر بفروشد و هر اثر سرمایه­ای محسوب گردد.
اهداف و برنامه­ها در عمل محک خواهند خورد و امیدوار است آن­چه در نظر داریم، در عمل نیز مشهود و موثر گردد. شادیم که بتوانیم در حد مقدور و امکاناتِ خود، خدمت­گزارِ هنرِ ارجمندِ ایران باشیم و این کار جز با همراهیِ یاوران مایعنی جامعه­ی هنری ایران، میسر نخواهد بود.